Okna na poddaszu – na co zwrócić uwagę i jak udekorować?

0
172
okna dachowe na poddaszu idenaswoje

Pokój, łazienka lub pracownia na poddaszu to bardzo klimatyczne wnętrza, o których marzy wielu z nas. O ich charakterze decydują nie tylko często występujące skosy, ale również rodzaj okna. Najbardziej popularne rozwiązania na poddaszu to okna połaciowe, montowane w dachu. Mogą mieć one różną wielkość i parametry.

okna na poddaszu idenaswoje

Obecnie wybór jest bardzo szeroki, a producenci coraz bardziej dostosowują się do potrzeb klientów. Dobre okna dachowe to przede wszystkim takie, przez które nie ucieka ciepło. Ich izolacyjność termiczna określana jest współczynnikiem przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła. Zwykle wynosi on 1,3.

Okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe jak wiadomo bardziej niż inne narażone są na deszcz. Dla większej pewności dobrze jest zainwestować w okna drewniano poliuretanowe. W ich konstrukcji zastosowano rdzeń z drewna modyfikowanego termicznie, pokryty ciśnieniowo poliuretanem. Dzięki temu są one bardziej odporne na działanie wody i nie muszą być poddawane konserwacji.

okna dachowe połaciowe idenaswoje

Przed zakupem, warto pomyśleć również o izolacji akustycznej okna na poddaszu. Okna mają 6 klas izolacji akustycznej. Im głośniejsze jest otoczenie na zewnątrz, tym wyższej klasy powinny być okna. Np.: przy niewielkiej osiedlowej ulicy gdzie hałas prawdopodobnie nie przekracza 50 dB, wystarczą okna klasy 1 lub 2.

W sąsiedztwie ruchliwych ulic i dróg szybkiego ruchu, gdzie hałas przekracza 65-70 dB, lepiej zamontować okna klasy 5 lub 6. Ważna jest również wentylacja w pomieszczeniu, szczególnie na poddaszu gdzie bardziej grzeje słońce. W tym celu w oknach dachowych stosuje się rozszczelnienie. Można również zdecydować się na model z nawiewem.

Okna dachowe połaciowe

Kolejna ważna kwestia to wystrój okna na poddaszu. Przy oknach połaciowych nie montuje się parapetów, także nie postawimy tam swoich ulubionych kwiatów. Możemy jednak w inny sposób sprawić, że nabiorą one wyjątkowego charakteru.

Najczęstszym rozwiązaniem w oknach dachowych są ostatnimi czasy rolety. Wybór wzorów, kolorów i rodzajów jest ogromny i zależy od naszych upodobań. Możemy zastosować rolety zaciągane od góry jak i od dołu, gładkie lub wzorzyste. Jeśli na poddaszu znajduje się sypialnia, dobrze żeby rolety były zaciemniające.

okna dachowe na poddaszu idenaswoje

Inny pomysł to żaluzje, ale są one trudniejsze w czyszczeniu. Klasyczne rozwiązania to firanki i zasłony. Mimo, że okna dachowe nie są za zwyczaj bardzo duże, to taki rodzaj dekoracji wygląda bardzo korzystnie.

Warto jednak pamiętać, że ze względu na rodzaj okna i jego umieszczenia, należy wybierać lżejsze materiały i zastosować specjalny karnisz, który montuje się nad i pod oknem. Materiał luźno zwisający w dół byłby nieestetyczny.

Ciekawym wystrojem okna na poddaszu może być również witraż – w formie przeszkleń częściowych lub zajmujących całą powierzchnię okna. Można zastosować także okleiny w rozmaitych wzorach, fakturach i rozmiarach.