Pościel na lato – jaki materiał wybrać?

0
65
idenawoje jak upiac zaslony porady

Dla wielu z nas pościel spełnia jedynie walory estetyczne. Kupując nowy komplet zwracamy uwagę na kolor i wzory, pomijamy jednak aspekt funkcjonalny. Tymczasem  bardzo ważną kwestią jest również rodzaj materiału z jakiego wykonana jest pościel. Nie chodzi tylko o to czy jest miła w dotyku, ale o naszą  wygodę i komfort w czasie spania- szczególnie w upalne, letnie noce.

Okazuje się, że źle dobrany materiał, niedostosowany do pory roku, może być przyczyną nadmiernej potliwości, alergii skórnych, a co za tym idzie- gorszej jakości snu.

Jakie zatem wybierać materiały na lato?

Jednym z najlepszych wyborów będzie pościel z jedwabiu.  Jest to materiał uznawany za luksusowy- bardzo miły w dotyku i jednocześnie umożliwiający doskonałą wymianę powietrza. Co istotne- jest stosunkowo chłodny.  Jego ważna zaleta to również właściwości antyalergiczne. Jedwab nie przyciąga kurzu, dlatego jest to odpowiedni materiał dla osób zmagających się z uczuleniami.
Śliska, gładka powierzchnia jedwabiu sprawia, że pościel taka poprawia komfort snu. Niektórzy uważają również, że wpływa na kondycję skóry- pozwala zachować jej młodość i sprężystość.

Dobrym wyborem na lato będzie także pościel satynowa.  Tak naprawdę  jest to bawełna z domieszką satynowego splotu, co nadaje materiałowi delikatnego połysku. Jej powierzchnia jest nieco chłodna, dlatego sprawdzi się w ciepłe noce.

Nie najgorszym pomysłem  może okazać się pościel z kory. Jest to materiał naturalny, delikatny, antyalergiczny i oddychający.  O pościel z kory trzeba jednak szczególnie dbać, przestrzegając zasad prania, które określone są na metce. Jest to tkanina bardzo delikatna i łatwo zniszczyć ją nieodpowiednim czyszczeniem.

W letnie, ale niezbyt upalne noce, dobrze śpi się też  pod pościelą bawełnianą. Skóra pod tym materiałem może swobodnie oddychać i odprowadzać nadmiar wilgoci. Materiał jest miękki i przyjemny w dotyku.
W wielkim upale, może okazać się jednak zbyt „ciepły”.

Latem powinniśmy na pewno unikać pościeli dobrze izolujących ciepło- czyli np. wełnianych i flanelowych, chyba, że chcemy urządzić sobie domową saunę.