Poduszki dekoracyjne – czym kierować się przy wyborze?

0
88
Jakie poduszki wybrać? wskazówki porady idenaswoje.pl

Poduszki dekoracyjne stanowią  jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Szczególnie pasują do salonów i mebli wypoczynkowych, jednak żeby wyglądały one atrakcyjnie i pasowały do całości pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Po pierwsze –  rozmiar

Wielkość poduszek najlepiej dopasować do  rozmiaru sofy czy foteli, na których będą się znajdowały.  W przypadku sof 3 osobowych najlepszy rozmiar to 45×45 cm- maksymalnie 50×50 cm. Jeśli jesteśmy posiadaczami  dużej kanapy, która ma sporą ilość miejsca do siedzenia, można skusić się na poduszki w większych rozmiarach- np. 60×60 cm a nawet 70×70 cm. Takie zestawienie sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się przytulniej. Do nowoczesnych sof z niskim oparciem z kolei, pasują małe poduszki 40×40 cm. Ten rozmiar sprawdzi się również w przypadku foteli.

Po drugie – kształt

Kształt również ma duże znaczenie, dlatego warto przemyśleć jego wybór przed zakupem.
Najczęściej wybierane są poduszki kwadratowe, chociaż ostatnio dużą popularnością cieszą się kształty okrągłe, prostokątne i wałki. Ważne jest, aby nie wybierać  ich przypadkowo, a dopasować do mebli oraz zastosowania.

Jeśli poduszka ma nam pozwolić wygodnie usiąść i podeprzeć plecy na całej długości, warto wybrać kształt kwadratowy. Takie poduszki są najbardziej wszechstronne- sprawdzają się np. jako oparcie na twardym krześle lub fotelu.

Jeśli chcemy podeprzeć tylko dolna partię pleców- odcinek lędźwiowy, lub jedynie szyję, najlepiej sprawdzi się poduszka prostokątna. Do skórzanych sof natomiast idealnie pasują wałki, ponieważ nie ma możliwości żeby ześlizgnęły się w dół i dobrze podpierają dolną część kręgosłupa.

Kształt poduszki to nie tylko aspekt funkcjonalny, ale również wizualny. Nasz wybór powinien zależeć od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli np. wybierzemy same poduszki kwadratowe, otrzymamy sofę o prostym, współczesnym wyglądzie. Kiedy mamy więcej odwagi i ochotę na bardziej eklektyczne rozwiązania, możemy skusić się na poduszki o różnych rozmiarach i kształtach.