Okno w pokoju dziecięcym – jak je udekorować?

0
3615

Każde dziecko, bez względu na wiek, potrzebuje swojej własnej przestrzeni.

Dziecięcy pokój ma być miejscem zabawy, odpoczynku, a jego wygląd powinien odzwierciedlać radość, ciekawość świata i wyobraźnię maluchów. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę w pokoju naszych pociech są okna. Ich dekoracja może zmienić charakter pokoju i sprawić, że wnętrze będzie ciekawsze, a mały lokator poczuje się w swoim królestwie znakomicie.

W pokoju dziecka praktycznym i ciekawym aranżacyjnie pomysłem będzie zamontowanie rolet. Jest to wygodniejsza i bardziej nowoczesna opcja niż zasłony. W pomieszczeniu gdzie przebywają bardzo małe dzieci, sprawdzą się rolety w kolorowe wzory- zwierzątka, rośliny, postaci z kreskówek.

U nieco starszych można poeksperymentować z odcieniami i motywami. Dzieci same mogą zadecydować jaki kolor i wzór chcą mieć w swoim pokoju. Angażowanie ich w wystrój wnętrza sprawi, że będą czuły się lepiej mając swój udział aranżowaniu własnej przestrzeni.

Proste kształty rolet sprawiają, że można je efektownie łączyć z innymi dodatkami- np. firanami. Pamiętajmy jednak, że jeśli rolety są wzorzyste, firanki powinny być raczej proste i gładkie. Oprócz uwzględnienia upodobań dzieci, warto dopasować rolety do pozostałego wystroju w pomieszczeniu, tak aby tworzyły współgrającą całość, a nie odstawały od reszty elementów.

Poza aspektem estetycznym, rolety to duża wygoda i funkcjonalność. Zasłony – szczególnie te długie mogą zostać ściągnięte, porwane lub zabrudzone w trakcie zabawy. Rolety natomiast – szczególnie te montowane wewnątrz okna, nie kuszą tak bardzo jak tkanina zwisająca do podłogi.

Łatwość montażu i obsługi rolet, sprawia, że bez problemu można regulować przepływ światła w ciągu dnia, umożliwiając maluchom popołudniową drzemkę w przyjemnie zaciemnionym pokoju.

W starszaków i młodzieży pozwala to na zachowanie intymności i stworzenie wyciszającego klimatu np. po ciężkim dniu w szkole.