Jak czyścić rolety?

0
107
roleta okienna

Materiałowe rolety okienne to bardzo funkcjonalny i estetyczny element wystroju mieszkania. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu od sypialni, salonu po kuchnię i łazienkę. Szczególnie przydatne są w ciepłe słoneczne dni, kiedy chcemy odpocząć w delikatnym cieniu i chłodzie.

Tak jak wszystkie tekstylia domowe, rolety ulegają zabrudzeniu, a nie każdy wie jak sobie z tym poradzić i jak wygodnie i skutecznie je wyczyścić. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią dbanie o rolety.

Po pierwsze, czyszczenie rolet powinno być przeprowadzone w jak najbardziej delikatny sposób.
Nie należy ich prać w pralce ani prasować- wystarczy wilgotna gąbka lub ściereczka z mikrofibry, a czasami przyda się nawet gumka do zmazywania.

Po drugie, nie trzeba ściągać rolety z okna. Kiedy zabrudzenia nie są duże i bardzo widoczne, nie ma potrzeby demontażu rolety. Najłatwiej będzie jeśli wyczyścimy materiał przymocowany bezpośrednio do skrzydła lub ściany. Zaoszczędzimy dzięki temu czas i nie narazimy się na trudności związane z ponownym zakładaniem i zwijaniem rolety.

Po trzecie, nie przesadzajmy z ilością detergentu. Odrobina środka czyszczącego zdecydowanie wystarczy, aby usunąć zabrudzenia np. tłuste plamy. Trzeba to jednak robić bardzo delikatnie tak, aby nie zostawić zacieków i nie odbarwić materiału. Jeśli chcemy mieć pewność, że po użyciu detergentu nie zostaną plamy, możemy tak wyczyścić całą roletę, pozostawiając ją rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia.

Po czwarte – w wielu przypadkach do czyszczenia rolety przyda się odkurzacz. Kiedy materiał nie ma plam, ale jest zakurzony, można go wyczyścić używając specjalnej końcówki ze szczotką.

Po piąte – kiedy czyścimy rolety wybierzmy słoneczny, ciepły dzień, aby szybciej wyschły. W ładną pogodę lepiej zauważymy również wszelkie zabrudzenia.