Wykonanie pościeli – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
40
okna dachowe na poddaszu idenaswoje

Kupując pościel często zwracamy uwagę na jej kolor, wzór i materiał. Są to niewątpliwie ważne elementy, które w pierwszej kolejności przykuwają nasz wzrok. Warto jednak skoncentrować się również  na wykonaniu i zastanowić się nad swoim wyborem pod kontem innych szczegółów.

Co warto rozważyć przed zakupem?

Na przykład czy wolimy poszewki zapinane na guziki czy na zamek. Guziki są mniej funkcjonalne, ich zapinanie zajmuje więcej czasu, zdarza się również, że odpadają i gubią się w trakcie prania.
Przez szpary pomiędzy nimi do wnętrza poszewki przedostaje się także kurz.  Z tych powodów lepiej zdecydować się na pościel  z zamkiem błyskawicznym. Ważne jest, żeby był dobry jakościowo- nie zacinał się i był dobrze wszyty. Warto sprawdzić to przed zakupem, chociaż wybierając pościele w sprawdzonym sklepie możemy mieć pewność, że i jakość zamka będzie dobra.

Kolejny element, na który warto spojrzeć do szwy. Powinny być mocne i niepostrzępione. Dobre jakościowo pościele mają zwykle szwy laminowane, czyli podklejone specjalnym laminatem, który stanowi zabezpieczenie przed rozerwaniem materiału.

Ważne jest także wykończenie pościeli. W bogatej ofercie sklepów pojawiają się np. pościele z naszyciami koronkowymi lub elementami haftowanymi. Takie komplety pięknie prezentują się na łóżku i są ozdobą sypialni. Naszycia tego typu mają jednak pewien minus- utrudniają pranie. Niektóre z nich  można prać tylko ręcznie, żeby nie zniszczyć elementów dekoracyjnych. Warto pamiętać o tym podczas zakupu.

Kupując pościel koniecznie pamiętajmy żeby sprawdzić na opakowaniu z ilu elementów składa się zestaw. Czasami  można kupić tylko kołdrę, a poduszki są w osobnej ofercie. Nieraz mamy zestaw dla jednej osoby- z jedną poszewką na poduszkę, w innym dwie. Niekiedy zapominamy o tej ważnej kwestii i dopiero po rozpakowaniu okazuje się, że kupiliśmy nieodpowiedni komplet.

Ostatnia ważna sprawa to wybór rozmiaru.

Najczęstsze opcje to:
– kołdra – 140×200, 150×200, 160×200, 180×200, 200×200, 220×200
– poduszki- 70×80, 50×60, 50×50, 40×40
– jaśki-  40×40.

Z takim przygotowaniem na pewno łatwiej będzie nam znaleźć wymarzony komplet pościeli. Obędzie się też bez niepotrzebnych przeróbek lub wymiany na inny zestaw.