Jakie rolety wybrać do łazienki?

0
75

Wybór rolet na rynku jest obecnie bardzo szeroki. Bogata paleta barw i wzorów, to istotne elementy, na które każdy zwraca uwagę. Równie ważny, a często pomijany jest również aspekt funkcjonalny. W zależności od rodzaju wnętrza powinniśmy wybrać takie rolety, które sprawdzą się  w trudniejszych warunkach, np. wilgotnym pomieszczeniu jakim jest łazienka.

Jakie cechy powinna zatem posiadać roleta łazienkowa?

Po pierwsze, istotny jest stopień zaciemnienia, ponieważ roleta łazienkowa ma nas osłaniać przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Praktycznym rozwiązaniem będą też plisy, dzięki którym można dowolnie regulować miejsce wpadania światła. Jeśli chodzi o kolor, to zdecydowanie lepiej postawić na ciemniejsze odcienie, które oddzielą nas od otoczenia i sprawią, że nie będzie widać co dzieje się w środku.

Drugą ważną kwestią jest materiał. Łazienka to miejsce o zwiększonej wilgotności, co sprzyja rozwojowi pleśni. Dobrej jakości materiał sprawi, że nie zagnieździ się ona  na rogach rolet, pod aluminiową ramką czy kasetą maskującą roletę.

Odpadają zatem rolety drewniane oraz wszystkie inne wykonane z naturalnych materiałów.
Najlepszym pomysłem są rolety z poliestru. Tworzywo to dzięki gładkiej powierzchni i specjalnej strukturze jest odporne na grzyby i pleśń. Niewątpliwym plusem jest też łatwość czyszczenia przy użyciu delikatnego detergentu.

Kiedy już uwzględnimy czynniki praktyczno- funkcjonalne, możemy pomyśleć o estetyce.
Warto poeksperymentować z wzorami i kolorami dopasowując je do odcieni kafli i innych dodatków.
Jeśli postawimy na bogaty wzór, powinniśmy zrezygnować z firanek, które „przyćmią” efekt wizualny.

Niekiedy roleta staje się główną ozdobą pomieszczenia i elementem, który przykuwa uwagę w pierwszej kolejności. Warto więc poświęcić więcej czasu na jej wybór i cieszyć się wyjątkowym efektem aranżacyjnym.

To na co zwracamy uwagę, to również cena. Nie powinniśmy oszczędzać na materiale i wykonaniu, ponieważ najczęściej czym tańsza roleta, tym jej jakość niższa, a czas użytkowania krótszy.

Rolety produkowane seryjnie są zwykle dużo tańsze od tych na zamówienie, ale trudniej dopasować je do indywidualnych potrzeb i gustów.

Lepszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z usług firm, które produkują rolety dając wybór klientom w kwestii koloru, materiału, wzornictwa i innych detali.