Zasłony – jaki materiał wybrać?

0
51
jak prac lniane tekstylia idenaswoje porady wskazowki (1)

Zasłony, oprócz swojej funkcji dekoracyjnej są również praktycznym elementem wnętrz. Ich główna rola to zaciemnienie pomieszczenia, dlatego bardzo ważny jest rodzaj materiału,  z jakiego są wykonane.

Najpopularniejsze tkaniny zasłonowe to:
– tafta – ciężka i gładka tkanina o mieniącej się i szeleszczącej powierzchni. Wykonana jest z jedwabiu i włókien sztucznych,
– żakard – tkanina o dość zawiłym splocie i ozdobnym wzorze,
– welur – gruby, mocny materiał odpowiedni do klasycznych wnętrz,
– szyfon – tkanina odpowiednia na zasłony i firany. Jest bardzo przezroczysta i ma jedwabny splot,
– woal – cienki materiał, z utkanym lub drukowanym wzorem. Często jest to bawełna lub jedwab. Tkanina dobrze przepuszcza światło,
– atłas – stylowy, elegancki materiał o zróżnicowanym stopniu połysku,
– tiul – cienki, plecionkowaty materiał i prostokątnych lub sześciokątnych oczkach
– satyna – plastyczna, błyszcząca tkanina o bardzo eleganckim charakterze.

Rodzaj materiału należy dobrać odpowiednio do aranżacji pomieszczenia. W jasnych i „lekkich” wnętrzach sprawdzi się np. szyfon, a w klasycznych salonach, grubsze tkaniny typu welur.

Istotną kwestią jest też wymierzenie odpowiedniej ilości materiału na zasłony. Powinien mieć on szerokość nie mniejszą niż dwie szerokości okna. Materiał  należy także poddać dekatyzacji co zapobiega późniejszemu zbieganiu się zasłon.

To na co należy zwrócić szczególną uwagę to jakość materiału.
Solidne tkaniny będą służyć nam wiele lat bez żadnych uszkodzeń, nie zniszczy ich pranie i będą wyglądać elegancko mimo upływu czasu.

Warto postawić tu na dobrego producenta, poczytać opinie w internecie na temat sprawdzonych marek lub  pochodzić po sklepach żeby mieć porównanie jakości i ceny.
Czasem  różnicę widać na pierwszy rzut oka. Wystarczy też dotknąć ten sam rodzaj materiału i wyczuć, który jest solidniejszy.

Wybór tkanin na zasłony jest ogromny, dzięki czemu każdy ma szansę na znalezienie materiału odpowiadającego własnym gustom i aranżacji wnętrza. Dobrze dobrany materiał sprawi, że nie tylko okna, ale całe pomieszczenie będzie wyglądało wyjątkowo, a zasłona nie będzie dopełnieniem, ale głównym punktem dekoracyjnym wnętrza.