Zasłony – jakie wybrać by stały się ozdobą wnętrza?

0
69
Jak odpowiednio zaaranżować okna balkonowe idenaswoje (1)

Odpowiednio dobrane zasłony mogą stać się wyjątkowym elementem aranżacji pomieszczenia.
Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawią, że nie tylko okna, ale całość wnętrza będzie prezentowała się doskonale.

O czym należy wiedzieć przed zakupem zasłon? Przede wszystkim, że mogą spełniać różne funkcje. Właśnie ze względu na ich przeznaczenie można podzielić je na :

– zasłony zaciemniające,
– zasłony dekoracyjne,
– zasłony panelowe.

Zasłony zaciemniające wykonane z grubszych materiałów świetnie sprawdzą się np. w sypialni i pomieszczeniach z oknami skierowanymi na południe lub zachód.

Zasłony dekoracyjne jak sama nazwa wskazuje mają stanowić ozdobę wnętrza. Wybór jest tu ogromny- można zdecydować się np. na delikatne, transparentne lub półprzeźroczyste materiały. Wygląda to bardzo korzystnie w przypadku pomieszczeń z oknami skierowanymi na północ, ponieważ przepuszczają dużo światła.

Zasłony panelowe z kolei to dość nowoczesne rozwiązanie, które może stanowić modny dodatek do
wnętrz urządzanych w  takim stylu.

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj zasłon, warto pomyśleć nad sposobem ich zawieszania.
Do wyboru mamy zasłony na taśmie marszczonej, które wiesza się na karniszu przy pomocy żabek albo haczyków.
Inny rodzaj to zasłony na szelkach, kółkach lub kanale, które wiesza się bezpośrednio na karniszu.
Wybierając zasłonę, która się nam podoba, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, żeby nie okazało się, że  pasuje do naszego karnisza.

Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniej długości zasłony. Najczęściej sięgają one do linii parapetu lub do ziemi.  Wszystko zależy tu od rodzaju pomieszczenia. Zasłony w sypialni i salonie, które mają być przede wszystkim elementem dekoracyjnym, mogą np. swobodnie układać się na podłodze.

Te z kolei, którymi często zasłaniamy i odsłaniamy okno, powinny być funkcjonalne- sięgać do parapetu lub kończyć się  nieco nad podłogą. Wybierając wzór i rodzaj zasłon warto dopasować go do konkretnego pomieszczenia. I tu tez przyda się kilka praktycznych wskazówek.

Jeśli np. salon urządzony jest w klasycznym, prostym stylu, warto wybrać bardziej eleganckie zasłony z grubszych materiałów. W pomieszczeniach nowoczesnych z kolei sprawdzą się gładkie, jednokolorowe tkaniny lub modne wzory geometryczne. W  małych pokojach dobrze wyglądają lekkie zasłony w jasnych barwach, ponieważ optycznie powiększa to pomieszczenie.