Aranżacja okna – czyli jak wybrać odpowiedni rodzaj rolety?

0
64

Planując zakup rolet okiennych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów- takich jak chociażby wystrój wnętrza. Wybierając kolor, rodzaj materiału i sposób montażu, musimy uwzględnić całość pomieszczenia, tak aby ozdoba okna była jednocześnie harmoniczną częścią wnętrza.

Szeroka oferta producentów rolet sprawia, że łatwo jest znaleźć wzór odpowiedni dla siebie. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup, tak aby był funkcjonalny i posiadał walory estetyczne. Jaki mamy wybór? Rolety klasyczne, w wersji mini, panelowe, bawełniane, jednokolorowe, wzorzyste- można tak wymieniać w nieskończoność.

Rolety – odpowiedni kolor

To co z pewnością jest bardzo istotne i przykuwa uwagę to kolor. Możemy postawić na odcienie jasne, ciemne, intensywne, transparentne. Należy jednak pamiętać, że powinny być one dopasowane do koloru ścian,  a także mebli i innych dodatków. Nie oznacza to, że muszą mieć tę samą barwę, ale odcienie nie powinny się „gryźć”.

Najczęściej kolor rolety jest o kilka tonów jaśniejszy od ścian, ale coraz większa popularnością stają się nowoczesne i dość kreatywne rozwiązania, gdzie to właśnie rolety stanowią główny element dekoracyjny, do którego dopasowuje się resztę dodatków.

Rolety – wzór i materiał

Oprócz kolorów warto zastanowić się nad wzorem i materiałem. Rolety nie muszą być standardowe i nudne.
Oryginalnym pomysłem jest np. materiał zamszowy. Rolety o bogatym i wyrazistym wzornictwie z kolei nadają charakteru pomieszczeniom i są pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę.

Rolety – sposób mocowania

Istotny jest również sposób montażu. Jeśli mamy okno, które chcemy wyeksponować, nie powinniśmy decydować się na rolety wolnowiszące, ponieważ zasłonią całą wnękę i ramę. W takim wypadku lepiej sprawdzą się minirolety, bardzo łatwe w montażu, które zakłada się na pojedyncze skrzydło. Nie trzeba wtedy wiercić dziur w ścianach.
Są one wyposażone w prowadnice żyłkową, co jest bardzo wygodne i sprawia, że wersja mini wciąż cieszy się większą popularnością wśród klientów.