Okna – dekorować czy nie?

0
60
Dekoracja okien - porady wskazówki pomysły idenaswoje (6)

Firanki, zasłony, rolety – istnieje wiele pomysłów na wystrój okien. Co jakiś czas zmienia się moda w zakresie aranżacji, ale sam fakt zasłaniania okien wciąż pozostaje na czasie. Mimo wszystko coraz częściej spotykamy się z „gołymi” oknami. Trend ten widoczny jest szczególnie w krajach skandynawskich.

Dekoracja okien - porady wskazówki pomysły idenaswoje (6)

Duże okna są tam całkowicie odsłonięte, ukazując wnętrze mieszkania. W Polsce, w mniejszej skali, ale również zaczyna być to widoczne. Faktem jest, że producenci okien starając się wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, oferują coraz ładniejsze okna, które same w sobie stanowią element estetyczny i dekoracyjny w mieszkaniu.

Dekoracja okien

Często okazuje się jednak, że brak jakiejkolwiek zasłony pozostaje niepraktyczny. Pierwsza kwestia to brak intymności. Jeśli mieszkamy w lesie lub na wsi z dala od innych domów, odsłonięte okno nikomu nie przeszkadza. Na dużych osiedlach jednak, kiedy mamy sąsiadów, sklepy, promenadę pod domem, może to być kłopotliwe – szczególnie na niższych piętrach i parterze.

Dekoracja okien - porady wskazówki pomysły idenaswoje

Kolejny aspekt to regulacja światła. Naturalny rytm człowieka zakłada, że zasypia on kiedy jest ciemno, a budzi się razem ze słońcem. Jest wiele osób, które nie potrafią spać w jasnych pomieszczeniach, a kiedy latem zaczyna świtać już po 4:00, mało kto chce zaczynać dzień o tej porze.

Rolety czy zasłony są wtedy bardzo potrzebne, ponieważ sami decydujemy kiedy jesteśmy na tyle wypoczęci by się obudzić i wpuścić do mieszkania nieco światła.

Dekoracja okien - porady wskazówki pomysły idenaswoje (2)

To samo dotyczy upalnych dni. Niekiedy słońce męczy oczy i sprawia, że w domu jest nieprzyjemnie gorąco. Kiedy zasłonimy okna, problem zostaje rozwiązany.

Okna – dekorować czy nie?

Pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Obecny wybór rolet, zasłon, żaluzji, paneli czy specjalnych naklejek na szyby jest tak duży, że pozwala tworzyć aranżacyjne cuda. Ozdabiając okno, możemy zmienić charakter całego wnętrza, tworząc niepowtarzalny klimat w domu i mieszkaniu.