Jak odpowiednio zestawić zasłony i firany?

0
68
wskazowki zaslony i firany aranzacje wnetrz idenaswoje

Odpowiednio zaaranżowana dekoracja okna może zmienić wygląd wnętrza i nadać mu wyjątkowego charakteru. Coraz więcej osób decyduje się na klasyczne rozwiązania takie jak zasłony i firany. Sprawdzają się one w różnych stylizacjach i dają wiele możliwości dekoracyjnych, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać pewnych zasad.

Zasłony i firany

Jak prać lniane zasłony?

 

Zasada pierwsza – zasłona powinna być chociaż minimalnie ciemniejsza niż firanka.

Jeżeli decydujemy się na takie połączenie, kolorystyka jest istotnym elementem. Wiadomo, że główną funkcją zasłon jest zaciemnianie pomieszczenia, regulowanie przepływu światła i osłanianie pomieszczenia przed wścibskimi przechodniami, dlatego właśnie one powinny być ciemniejsze.

idenawoje jak upiac zaslony porady

Zasada druga dotyczy długości.

Tutaj można zdecydować się na asymetrię. W takim przypadku zasłony muszą być dłuższe, tak aby znajdowały się kilka centymetrów nad podłogą. Firanki mogą natomiast sięgać parapetu. Jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej standardowych rozwiązań, możemy postawić na jednakową długość firan i zasłon.

Wybierając zasłony i firany musimy również wziąć pod uwagę wystrój całego wnętrza oraz inne tekstylia takie jak obrusy, poduszki itp. Warto, aby wszystkie elementy były spójne i stanowiły harmoniczną całość.

Wystrój wnętrz – firany i zasłony

zaslony i firany aranzacje wnetrz wystroj idenaswoje

Nie ma co przesadzać z ilością i grubością materiałów. Jeśli dekorujemy okno w małym pomieszczeniu, nie powinniśmy wieszać grubych zasłon i wielowarstwowych firan. Lepiej, żeby okno pozostało „lżejsze” i wpuszczało więcej światła.

Dobrym pomysłem są naturalne materiały zasłon takie jak len czy bawełna w zestawieniu z delikatnymi firankami. Tak udekorowane okna z pewnością staną się jednym bardziej widocznych elementów pomieszczenia i przykują uwagę domowników oraz gości.