Domy drewniane szkieletowe – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

0
142

Domy szkieletowe to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych konstrukcji murowanych. Inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie ze względu na jego liczne korzyści – m.in.: niską cenę, szybkość stawiania budynku, jak również jego doskonałe parametry. 

Prawidłowo wykonany dom szkieletowy to dobra izolacyjność cieplna oraz akustyczna, a także wytrzymałość. To głównie decyduje o rosnącym zainteresowaniu budownictwem szkieletowym – w tym również energooszczędnym. Zanim jednak przystąpimy do budowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Po pierwsze jest to położenie budynku

Bardzo istotną kwestią jest właściwie zaprojektowanie budynku oraz jego rozmieszczenie na działce.  Ma to duże znaczenie prawne, natomiast pod względem konstrukcyjnym chodzi o precyzyjne ustalenie położenia osi konstrukcyjnych względem siebie oraz odległości i kątów znajdujących się między nimi. 

To bardzo ważny etap budowy, szczególnie jeśli dom będzie montowany z gotowych elementów. Przed rozpoczęciem stawiania konstrukcji, należy usunąć wierzchnią warstwę gleby z miejsca, na którym ma stanąć budynek.  Na tak przygotowany plac budowy wkracza geodeta, dokonujący dokładnych pomiarów. To on właśnie wyznacza oś budynku.

Po drugie instalacja

Przygotowanie instalacji pod posadzką to kolejny ważny etap prac. Niezbędne jest bardzo dokładne wyznaczenie miejsc, z których elementy instalacji będą wychodzić przez podłogę. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o instalację wodno – kanalizacyjną.

Dlaczego? Ponieważ po zalaniu posadzki, nawet niewielkie przesunięcie wyjść instalacyjnych będzie bardzo trudne do wykonania. Montaż ścian z kolei, w przypadku nieodpowiedniego wykonania instalacji, może być wręcz niemożliwy. W czasie  budowy domu szkieletowego warto pamiętać, że ścisłe trzymanie się projektu to podstawa.

Montowanie prefabrykatów

Ten etap powinien przebiegać bezproblemowo- oczywiście jeśli wszystkie elementy konstrukcji zostały wykonane zgodnie z projektem. Kolejna zaleta domów szkieletowych to fakt, że wszystkie gotowe elementy są wykonywane z niezwykłą precyzją. Żadna technologia murowana nie może pod tym względem dorównać budynkom szkieletowym. Aby mieć pewność, że na każdym etapie prace zostaną wykonane prawidłowo, warto skorzystać z oferty profesjonalnych firm zajmujących się budową drewnianych domów szkieletowych. Jest to spora oszczędność czasu i…nerwów.

 

Myślisz o drewnianym domu szkieletowym? Odwiedź stronę firmy Omega Home <TUTAJ>