Ytong i Silka – porównanie materiałów ściennych

0
156

Ytong i Silka to najczęściej wybierane materiały do ​​wznoszenia ścian. Oba bloki składają się z naturalnych surowców, takich jak wapno, piasek i woda. Mimo wielu podobieństw materiały te różnią się od siebie, co widać już na etapie produkcji.

Pustak Silka (pustak silikatowy, silikat) formowany jest w prasach automatycznych, a następnie wypalany w wysokich temperaturach. Przy produkcji Ytong do materiału dodaje się środek odparowujący, czyli pastę aluminiową. Jej zadaniem jest rozluźnienie masy i utworzenie milionów porów, co podnosi parametry termoizolacyjne.

Inne różnice dotyczą wartości przewodności cieplnej wyrażonej w jednostkach lambda. Warto wiedzieć, że im niższa wartość, tym lepsza izolacyjność termiczna. Gazobeton, beton komórkowy Ytong sprawdza się w tym przypadku lepiej. Na przykład odmiana Energo PP2/0,3 o grubości 8 cm ma współczynnik lambda (λ) równy 0,0855. Współczynniki Silka wahają się od 0,8 do 1 W/(mK). Dlatego bloczki Silka tym bardziej nadają się do budowania ścian wewnętrznych, vo charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną. To świetne rozwiązanie, jeśli ktoś z domowników chce głośniej posłuchać muzyki lub pograć na instrumencie.

ytong cena gdzie kupic

Kolejnymi zaletami Silki są wysoka wytrzymałość na ściskanie – od 15 do 25 MPa. Wadą jest ich waga – 18-23 kg, co negatywnie wpływa na komfort pracy, gdyż wymaga wysiłku. Blok komórkowy Ytong wygląda pod tym względem lepiej, ponieważ jest lekkim materiałem jak na swój kształt.

Zaletą obu produktów są uchwyty montażowe, które ułatwiają przenoszenie i montaż na ścianach. System rowek-wpust pozwala na budowanie pionowych szwów bez wypełniania, co przyspiesza pracę.

Zaletą są również gładkie ścianki oraz dokładność pomiarów, dzięki czemu przy cienkim kleju można uniknąć powstawania mostków termicznych. Płaska powierzchnia to także oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba nakładać grubej warstwy tynku.

ytong cena gdzie kupic

Wspólnymi właściwościami obu materiałów jest również ognioodporność A1, co w praktyce oznacza, że ​​ściana nie zapali się, nie stopi i nie będzie dymić w przypadku pożaru. Silka ma jeszcze jedną ważną zaletę, którą szczególnie doceniają elektrycy. Są to kanały elektryczne w postaci bloków, które znacznie ułatwiają montaż.

Klienci korzystają z faktu, że w asortymencie producenta Silka i Ytonga oprócz bloków znajdują się inne niezbędne materiały. Należą do nich okucia, panele dachowe i sufitowe, elementy izolacyjne oraz belki prefabrykowane.

Budując system, czynimy dom energooszczędnym. Porównując najważniejsze parametry obu produktów można stwierdzić, że budując dom warto skupić się na ich połączeniu. Ytong na ściany zewnętrzne, Silka to doskonały wybór na ścianki działowe.

Sprawdź

Silikaty cena gdzie kupić

Beton komórkowy cena gdzie kupić