Aranżacja powierzchni komercyjnych dość mocno różni się od indywidualnych zleceń budowlanych, choć nie wszyscy są tego świadomi. Co odróżnia te dwa rodzaje projektów? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Aranżacja wnętrz komercyjnych – zróżnicowanie projektów
Projekty indywidualne, czyli np. wykończenia mieszkań pod klucz różnią się między sobą – temu nie można zaprzeczyć. Można jednak równie dobrze znaleźć między nimi wiele podobieństw. Są to rodzaje pomieszczeń, wykorzystywane materiały czy nawet podobna cena za określone usługi.
Aranżacja wnętrz komercyjnych wygląda nieco inaczej. Do każdego projektu trzeba podejść indywidualnie i z zupełnie innym nastawieniem. Firmy działające w tej branży powinny wykazać się dużą elastycznością rozwiązań i pomysłowością. Projektów restauracji czy barów nie da się porównać do tych dotyczących akademika lub biura. W każdym zleceniu wykonawca musi znać specyfikację obiektu, liczbę jego użytkowników i dobrze zbadać oczekiwania swojego klienta – do tego niezbędny jest szczegółowy wywiad.
Na co zwrócić uwagę projektując wnętrza komercyjne?
Staranne wykończenie, wygląd i oryginalność – to podstawowe zasady którymi kierują się projektanci zarówno w aranżacji mieszkań pod klucz jak i projektowania wnętrz komercyjnych. Równie ważne jest przeznaczenie obiektu – profesjonalny architekt inaczej podejdzie do tematu biura i inaczej do restauracji. Ma to znaczenie także w kontekście obowiązujących przepisów.
Projektowanie powierzchni komercyjnych – przepisy
Każde zlecenie remontowo-budowlane, bez względu na jego specyfikację musi spełniać pewne normy. Aranżacja powierzchni komercyjnych charakteryzuje się jednak szczególnymi restrykcjami, bo wszystkie projekty w tym zakresie regulowane są ustawami i rozporządzeniami.
Przykładem mogą być przepisy BHP, które oczywiście są niezbędne do projektowania obiektów handlowo-usługowych jak np. salony kosmetyczne, przychodnie lekarskie czy punkty gastronomiczne. Ku zdziwieniu wielu osób, nie różnią się one diametralnie od tych obowiązujących w projektowaniu i budowie np. sal konferencyjnych lub obiektów biznesowych.
Inną, choć równie ważną kwestią są normy sanitarne i przeciwpożarowe. Rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych kontroluje projekt jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Po ich zakończeniu natomiast, wykonawca ma obowiązek otrzymać pozytywną opinię, którą wydaje rzeczoznawca ds. pożarowych.
Projektowanie komercyjne i indywidualne charakteryzuje więc kilka ważnych różnic. Bez względu na to, czy planujesz wynająć firmę remontowo-budowlaną, czy też oferujesz pewnie usługi w tym zakresie – pamiętaj o nich i zwróć uwagę na obowiązujące normy.