Lniane zasłony – jak je prasować?

0
227
Jak prasować lniane zasłony? porady wskazówki idenaswoje.pl

Mimo, że len jest naturalną i mało wymagającą w pielęgnacji tkaniną, wiele osób boi się go prać i prasować. Okazuje się ze zupełnie niepotrzebnie, bo do jego odświeżenia wystarczy zwykła pralka i żelazko. Żeby materiał wyglądał czysto i efektownie trzeba trzymać się jednak kilku prostych zasad.

Jak prasować lniane zasłony?

Jak prasować lniane zasłony? porady wskazówki idenaswoje.pl

Oto kilka z nich:

  • Po wypraniu zasłon nie powinno się wkładać do suszarki. Zbyt gorące powietrze może sprawić, że tkanina skurczy się i zniszczy.
  • Najlepszy sposób suszenia to rozwieszenie zasłon na suszarce balkonowej lub w łazience.
  • lniane zasłony powinny być prasowane w momencie kiedy są jeszcze wilgotne. Gdy skończymy prasowanie, dobrze jest je jeszcze powiesić i poczekać aż wyschną całkowicie.
  • Dobrze jest używać pary w żelazku – jeśli jest taka potrzeba, należy spryskać tkaninę wodą.
  • Prasujemy zasłonę na lewej stronie. Dzięki temu unikniemy świecenia się materiału i odbitego żelazka. Dotyczy to zwłaszcza lnu o ciemniejszych odcieniach, ponieważ na nim takie ślady mogą być najbardziej widoczne.
  • Temperatura żelazka powinna wynosić 200 stopni Celsjusza – nie należy się obawiać, że przypalimy tkaninę.

zaslona-na-szelkach-navy-jeans

Powyższe wskazówki wystarczą do tego, aby bezpiecznie dbać o lniane tekstylia – w tym zasłony, bez obaw, że ulegną one zniszczeniu. Jeśli będziemy trzymać się prostych zasad pielęgnacji, zasłony będą ozdobą naszego mieszkania długi czas, a ich wygląd nie zdradzi ile maja lat.